Oldal kiválasztása

Mottó: Biztonság és kényelem!

Ez az, amit minden szülő elvár a biztonsági gyereküléstől. Első hallásra elég egyszerű, de ha mélyebbre nézünk a témában és ellátogatunk egy bababoltba rájövünk, hogy koránt sem olyan könnyű eligazodni az autósülések rengetegében és kiválasztani a számunkra legmegfelelőbb biztonsági gyerekülést.

A Biztonsági autósülés témában egy cikksorozattal szeretnénk bemutatni az autós közlekedési szabályokat, az autósülések csoportjait, a biztonsági előírásokat, az autósülésekkel szemben támasztott követelményeket, a bekötési sajátosságokat, az autósülések kiválasztásának buktatóit és az autósülés tesztekre is kitérünk.

A közúti közlekedés szabályai és az autós biztonsági gyerekülés


 2007 áprilisában megváltozott KRESZ (közúti közlekedés szabályzata), amelyben jelentősen átfogalmazták a gyermekek biztonságos utaztatásával kapcsolatos pontokat. Új fogalmat vezettek be, a gyermekbiztonsági rendszert, amely magába foglalja a beépíthető és már eleve beépített autósüléseket, hiszen már egyre több járműbe építenek bele gyárilag ilyen eszközöket

Gyermekbiztonsági rendszerek

Integrált gyermekvédelmi rendszer: azaz az autóba gyárilag beszerelt biztonsági gyermekülés, amely lehetővé teszi, hogy akár egy gombnyomással az autó hátsó ülése gyermeküléssé alakítható.
A nem integrált gyermekvédelmi rendszer pedig a forgalomban kapható gyermeküléseket jelenti, amelyeket az autóban gyárilag beszerelt 3 pontos biztonsági övével lehet rögzíteni.

A szabályozás a következőket írja elő személygépkocsik esetében:

  • A személygépkocsi első ülésén 150cm-nél kisebb gyerek kizárólag a menetiránnyal szemben beszerelt gyermekülésben – azaz háttal – szállítható, abban az esetben, ha nincs az autóban utas oldali légzsák, vagy az utas oldali légzsákot kikapcsoljuk. A gyakorlat azt mutatja, hogy 1 éves kortól az első ülésen nem utazhat gyerek, mert a gyerekülést nem tudjuk olyan módon menetiránynak háttal rögzíteni, hogy a gyermek kényelmesen és biztonságosan elférjen és emellett a vezető oldalirányú kilátását se akadályozza.
  • 150cm felett életkortól függetlenül a jármű első ülésében is ülhet gyermek! A statisztikák szerint Magyarországon az átlag gyerekek 11-12 éves korban elérik a 150cm-es magasságot.
  • A személygépkocsi hátsó ülésén 3 év alatt gyermek csak gyermekbiztonsági rendszerben szállítható! Amennyiben olyan régi kialakítású járművel rendelkezünk, amiben hátul nincs öv beszerelve és ezáltal az autósülés sem rögzíthető, a 3 év alatti gyermekeket ezen gépjárműben NEM szabad szállítani!
  • A személygépkocsi hátsó ülésén a 3 év feletti, de 135 cm-nél alacsonyabb gyermek szintén csak gyermekbiztonsági rendszerben szállítható. Ebben az esetben azonban kivétel az a jármű, amibe nem lehet beszerelni a gyerekülést, ilyen esetben a gyermek, gyerekek a hátsó ülésen rögzítés nélkül is utazhatnak.
  • A személygépkocsi hátsó ülésén a 135centiméternél magasabb gyermek a személygépkocsiba integrált biztonsági övvel rögzítve is szállítható, ha az a testméretéhez igazítható, azaz a biztonsági öv magasságát állítani lehet. A nem állatható magasságú biztonsági övekkel rendelkező személygépkocsi hátsó ülésén a 135cm-nél magasabb gyerek ülésmagasító alkalmazásával szállítható, így az esetleges fékezés esetén a biztonsági öv nem vágja meg vagy szorítja meg a gyerekek nyakát.
  • A biztonságos rögzítés három pontos övvel történjen, mivel a derékövek használata súlyos gerincsérülésekhez vezethet.

Példákkal illusztrálva:
Újonnan vásárolt utas oldali légzsákkal rendelkező személygépkocsi esetén:

  • Első ülésen háttal 3 éves korig szállítható autósülésben gyermeke abban az esetben, ha kikapcsolja a légzsákot.
  • 3 éves kor felett, de 135cm-nél alacsonyabb gyermek a személyautó hátsó ülésén integrált, vagy utólagosan beszerelt autósülésben szállítható.
  • 135cm-nél magasabb gyermek gyermekülés nélkül szállítható, ha a személyautó biztonsági övének magassága állítható. Amennyiben a személyautó biztonsági övének magassága nem állítható, a 135cm-nél magasabb gyermek ülésmagasítóval szállítható.
  • 150cm-nél magasabb gyermek az autó hátsó és első ülésén egyaránt az autóba beszerelt 3 – pontos biztonsági övvel rögzítve szállítható.

Régi hátsó ülésén biztonsági övvel nem rendelkező személygépkocsi esetén:

  • A személygépkocsi első ülésén 3 éves kor alatt szállítható gyermek, ha a gyermekülést menetiránynak háttal rögzítjük az autó biztonsági övével.
  • A 3 év alatti gyermekek a személyautó hátsó ülésén NEM szállíthatóak.
  • Három év felett a személyautó hátsó ülésén rögzítés esetén akár négy gyermek is szállítható, mivel a KRESZ szabályzata szerint két 10 évnél fiatalabb gyermek egy személynek számít.

A 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendeletet pontos leírás a képre kattintva  található.