Oldal kiválasztása

Biztonság a babának – nyugalom az anyukának!

„Elkerült bajokból tevődik össze a boldogság”

(Benjamin Disraeli)

Minden kisgyermekes szülő tudja, mennyire fontos, hogy gyermeke biztonságban fedezhesse fel a „világot” úgy, hogy semmi baj ne érje. Márpedig egy kúszó-mászó, tipegő, járni tudó gyerek számára a lakás tele van veszéllyel. Mivel a gyermekek még nem tudják felmérni a veszélyt, sokáig egyáltalán nincs is félelemérzetük, kíváncsiságuk viszont óriási, ezért egészségük, testi épségük megőrzése érdekében jóval több figyelmet igényelnek, mint azt gondolnánk. A mi dolgunk tehát otthon a megfelelő és biztonságos környezet kialakítása, amelynek a legegyszerűbb módja, ha gyereknyi magasságából nézzük végig a lakást – hason fekve, guggolva vagy négykézláb – attól függően, mekkora a gyermekünk. Így láthatjuk igazán, hogy mibe tud belenyúlni, mit tud felborítani, magára rántani, honnan tud le- vagy kiesni.

Nem szükséges a lakást már a baba megérkezése előtt „körbepárnázni”, mindenféle biztonsági kütyüvel felszerelni, elég, ha mindezeket akkor vásároljuk meg, amikor már tudjuk,  hogy a gyermek mennyire kíváncsi, mozgékony vagy türelmes természetű. A gyerekek nem egyformák! Nem minden kisbabát érdekli pl. a hűtőajtó, a szemetesben turkálás, a virágföld megkóstolása vagy esetleg a WC-fedél nyitogatása.  Ettől függetlenül óvatosnak kell lenni, amint úgy látjuk, hogy valami veszélyes dolog keltette fel az érdeklődését, akkor igyekezzünk azonnal kiküszöbölni a veszélyforrást!

Ebben a cikkben (a teljesség igénye nélkül) arról szeretnénk rövid ismertetőt nyújtani, hogy milyen bababiztonsági eszközök segítségével és hogyan tehetjük biztonságossá a lakókörnyezetünket már a baba megszületésétől kezdve egészen a totyogó koráig.

Újszülött korban:

Tulajdonképpen, amíg egészen pici (újszülött), nem kell sok ahhoz, hogy biztonságban tudjuk őt, hiszen még túl aprócska ahhoz, hogy „bajba sodorja” önmagát. Ekkor még nem mászik, nem rágcsál, nem rendezi át a lakást. Ettől függetlenül nem lehet elég korán kezdeni a gyermek biztonsága miatti aggódást.

A bölcsőhalál, vagy más néven hirtelen csecsemőhalál (SIDS) még ma is aggodalmat vált ki minden anyukából. Van azonban néhány jó tanács (megfelelő kiságy, jól illeszkedő kemény matrac, a babaszoba megfelelő hőmérséklete, dohányfüst-mentes környezet stb.), melyek betartásával elkerülhető a tragédia.

A szülők számára azonban a legnagyobb biztonságot a légzésfigyelő használata jelenti. Kaphatóak bébiőrrel kombinált készülékek, illetve hőmérséklet kijelzővel vagy éjjeli fénnyel rendelkezők is.

Ide a link:

Amikor már kúszik-mászik a kisbaba:

Minden szülő szembesül azzal, hogy pár hónap elteltével babája „megunja” fekvő helyzetét, elkezd kúszni, mászni, kapaszkodni. Ez remek dolog, hiszen egészségesen fejlődik, de fel kell mérni az ezzel járó veszélyeket is. Mivel okozhat magában kárt? Mit érhet el a lakásban?

Néhány jó tanács, segédeszköz erre az időszakra:

  • a kb. fél méteres magasságig elérhető dolgokat, melyek veszélyesek lehetnek a picire nézve, helyezzük máshová;
  • az alacsony, éles sarkú asztalokat, bútorokat lássuk el sarokvédővel, élvédővel;
  • ellenőrizzük a konnektorok elhelyezkedését, ha szükséges, akkor tegyünk mindegyikbe vakdugót; vigyázzunk az elosztókra, hosszabbítókra is;
  • a szobanövények, a virágföldek is veszélyforrások;
  • ha van a lakásban lépcső, erkély, akkor azt mindenképpen zárjuk le babaráccsal, ill. ajtóráccsal;
  • biztonsági ráccsal láthatjuk el a fűtőtestek, hőt kibocsátó berendezések környékét, hogy ne okozhassanak égési sérülést;
    • ajtóbecsapódás-gátló használatával elkerülhetjük, hogy a pici ujjak megsérüljenek;
    • a fiókokat, szekrényeket szereljük fel zárakkal vagy a törékeny, balesetveszélyes dolgokat pakoljuk magasabb helyre, ahol már nem tudja elérni;
    • minden vegyszert, tisztító- vagy tisztálkodó szert, kozmetikumot, krémet, gyógyszert tegyünk a gyermek számára elérhetetlen magasságba vagy zárható szekrénybe;
    • csak olyan gyermekjátékot adjunk neki, ami a korának és az egészségügyi előírásoknak megfelel;
    • vigyázzunk a leejtett, elgurult, széttört, kiömlött dolgokra, azokat azonnal szedjük fel, takarítsuk össze.

Sokan azt gondolják, hogy a fent leírtak számukra felesleges óvintézkedések, de egy rossz pillanat, és a szemfüles kismanó máris kihasználja a lehetőséget, bármit megkóstol, összerág, lenyel, fülébe vagy orrába dugja!

Amikor már megtanul felállni a kisbaba:

Amikor gyermekünk már a lábra állást tanulgatja, szinte mindenbe belekapaszkodik, egyre jobban szeretne felfedező útra indulni, megismerni az addig számára elérhetetlen „magasságokat”. Ebben az időszakban legyünk még óvatosabbak, figyeljünk az alábbi veszélyforrásokra:

  • a kiságyat helyezzük a legalsó fekvőfelületre, nehogy kibukfencezzen belőle;
  • vigyázzunk az asztalterítőkkel, mert azokat a rajtuk lévő tárgyakkal együtt könnyen magukra boríthatják;
  • ha szükséges, akkor száműzzük, vagy rögzítsük az instabil lakberendezési tárgyakat;
  • vasaláskor legyünk nagyon óvatosak, nehogy a forró talpú vasalót magára rántsa;
  • fürdetéskor helyezzünk a fürdőkádba csúszásgátlót;
  • a csaptelepeket jól zárjuk el, vagy lássuk el csaptelep védővel, le ne forrázza magát a kicsi;

Amikor már önállóan totyog a kisbaba:

Talán ez az időszak a legnehezebb a szülők számára, mert a kicsik állandóan mozgásban vannak, szaladgálnak, mindenhová megpróbálnak felmászni, minden „tiltott” dolgot megkaparintani.

  • a magasabban lévő asztalokra, bútorokra is érdemes élvédőt, sarokvédőt szerelni;
  • az éles eszközöket (ollók, kések) jól záródó helyen tároljuk;
  • a kisebb méretű, könnyen csúszkáló szőnyegeket rögzítsük, vagy lássuk el csúszásgátlóval;
  • az ablakok alá és közvetlenül mellé ne helyezzünk olyan bútorokat, melyekre fel tudnak mászni a babák és elérhetik a kilincset;
  • szereljünk az ablakokra biztonsági láncot vagy rácsot;
  • főzéskor legyünk nagyon óvatosak, az edényeket mindig nyéllel befelé fordítsuk a tűzhelyen, hogy el ne érje, és magára ne borítsa a forró ételt (talán az a legbiztonságosabb, ha akkor főzünk, mikor gyermekünk szundikál); amennyiben szükséges, akkor a főzőlap gombjaira szerelhetünk védőkupakot, a sütőre biztonsági láncot;

A nagyobb biztonság érdekében lakásunkba szereltessünk füstérzékelőt és szénmonoxid érzékelőt, valamint egy tűzoltó-készülék beszerzése is fontos lehet.

Egyik szülő sem szeretné gyermeke mozgásterét korlátozni a lakásban, de mégis biztonságban szeretné tudni őt.  Minden anyukának-apukának feladata és kötelessége, hogy megvédje babáját a veszélyektől,  elkerülje, hogy feleslegesen okozzanak maguknak sérülést, fájdalmat. Biztosítani kell számukra, hogy környezetük megismerése, felfedezése biztonságban történjen.

Minden óvintézkedés ellenére sem engedhetjük meg azt a luxust, hogy nem figyelünk oda gyermekünkre! Ameddig a veszélyérzetük nem alakul ki és nem tanulják meg, hogy mi az, ami veszélyt jelenthet számukra, mindig ébernek kell lennünk!

 

 BABABIZTONSÁGI TERMÉKEK AZ ALICIA.HU BABABOLTBAN

 

LÉGZÉSFIGYELŐ

A bölcsőhalál minden szülő rémálma. A bölcsőhalál okai még ismeretlenek az orvostudomány előtt, annyi ismeretes, hogy az éjszakai alvás során következik be és újszülött kortól egy éves korig veszélyeztetettek gyermekeink. Okainak kutatása mellett egyenlőre egyetlen megelőző készüléket ismerünk: a légzésfigyelőt.
A légzésfigyelő a baba éjszakai lélegzetvételeit figyeli. A légzésfigyelő a matrac alá helyezett tappancsokkal folyamatosan figyeli babád légzését, és riaszt, ha kihagyás történik benne, így megfelelő elsősegélyben részesíthated babádat, ha szükség van rá. Némely légzésfigyelő bébiőr is egyben így az éjszakai felébredést is jelzi.
Különösen ajánlott a légzésfigyelő ikerbabáknak, koraszülött babáknak és kisebb APGAR – tesztel született babáknak.
Bővebb tájékoztatót a bölcsőhalálról az Alicia.hu Baba magazinban olvashat.

BÉBIŐR

A bébiőr olyan eszköz, melynek segítségével babája minden lélegzetvételét hallhatja, hallhatja, ha felébred, hallhatja, ha felsír akkor is, ha nincs a közelben. Bébiőr működtethető elektromos hálózatról, de elemekkel is, így bárhová magával viheti a megadott távolságon belül. A bébiőrök adó és vételi távolsága több száz méter is lehet, így akár a közeli kertben is hallhatja babája hangját.

 

 

LÁZMÉRŐ, HŐMÉRŐ

Fontos biztonsági és babaápolási kellék a lázmérő. Az Alicia.hu Bababoltban sok féle lázmérő közül választhat. A digitális lázmérők digitális kijelzőjén nem csak a mért eredmény látható, amelyet hangadással jelez a gép, de az utolsó vagy az utolsó két mért adat is megjelenik. Az utazó lázmérő szett kirándulás, vagy nagyobb utak elengedhetetlen kelléke. A flexibilis fejjel ellátott lázmérők feje rugalmas, így egészen kis babák hőmérsékletét is biztonsággal meg lehet mérni. Létezik cumi lázmérő csecsemőknek, de vízhatlan lázmérőt is megtalálható bababoltunkban a homlokhőmérő és fülhőmérős változat mellett.

AJTÓRÁCS

Az ajtórács hasznos kiegészítő a kisbabás családoknál. Mikor már kisbabád kúszva-mászva elindul felfedezőútra le kell zárni előle a biztonságára veszélyes helyeket. Ilyen helyek a veszélyes lépcsők, lépcsőházak vagy a konyha illetve a fürdőszoba. A lezárt helyiségek mellett az ajtóráccsal a családi kutyát is távol tarthatod a kisgyerekedtől. Egyes ajtórácsok a nagyobb gyerekek biztonságát is garantálják, mivel olyan biztonsági zárral vannak ellátva, amelyet a gyerekek nem tudnak kinyitni.

BIZTONSÁGI ZÁR

A pici gyermekek félelemérzet nélkül fedezik fel környezetüket. Kúszva-mászva, majd tipegve-totyogva nézelődnek és kukucskálnak be szobákba, fiókokba, szekrényekbe. Még ha nincs is veszélyes anyag egy szekrényben, vagy fiókban akkor is veszélyt rejthet, mivel a szekrények ajtajai becsukódhatnak és oda szorulhat a pici keze vagy ujja, de ugyanez a helyzet a fiókokkal is. A biztonsági zárak garantálják, hogy a kicsik egy szekrényt se tudjanak kinyitni és egy fiókot se tudjanak kihúzni.
A biztonsági zárak nem csak fiókokra és szekrényekre korlátozódnak. Az Alicia.hu Bababoltban gondoltunk a konyhai biztonság biztosítására is: hűtőszekrényzár, tűzhelyzár, és tűzhelyvédő perem védi a kicsiket a balesetektől.
A biztonsági zárak mellett a konnektorokra is ügyelni kell, erre a célra konnektordugók védik a kisgyermekeket az áramütéstől. Addíg, míg babád meg nem tanulja, hogy hogyan vigyázzon kisujjaira és testi egészségére érdemes használni ezeket a biztonsági kiegészítőkre.

SAROKVÉDŐ, ÉLVÉDŐ

Mihelyt elindul a kisbaba minden útjába kerülő tárgy potenciális veszélyforrássá válik. A lépcső, a szekrények, a fiókok, az ajtók és emellett még a sok kiálló éles sarok és bútorél. Nem lehet mindent elpakolni a kicsi útjából és nem lehet majd ott mellette a nap minden percében. Sok csetlés-botlás mellett tanulja majd meg gyermeke hogy kell boldogulni a világban. Így előre gondolva sarokvédőkkel és élvédőkkel megelőzheti, hogy ha gyermeke elcsúszik, elesik, vagy megbotlik ne egy éles tárgy álljon az útjába, hanem egy szilikon vagy gumi anyag. A sarokvédők és élvédők megelőzhetik a nagyobb baleseteket.

BABABIZTONSÁGI ESZKÖZÖK (babahám, ajtózár…)

Minden szülő óvja és félti gyermekét a külvilágtól és ennek érdekében a gyermektermékekre szakosodott gyártók több bababiztonsági terméket kínálnak.
Gyermekbiztonság kategóriában gyűjtötte össze az Alicia.hu Babbolt mindazon termékeket, amelyek a gyermekek megóvására hivatottak. Legyen az otthon, kiságyban, fürdőszobában, utcán, utazáskor, kiránduláskor…